چطور سیستم حضور و غیاب انتخاب کنیم

حضور و غیاب کارمندان همواره یکی از دغدغه های اصلی کارفرمایان بوده است. به همین دلیل در طول زمان سیستم های حضور و غیاب کارمندان با تغییرات و پیشرفت های زیادی رو به رو شده است. کارایی سیستم های حضور و غیاب با گذر زمان افزایش پیدا کرده است. در راستای این افزایش کارایی امکان سواستفاده های احتمالی نیز بسیار کاهش یافته است. جدید ترین سیستم های حضور و غیاب سیستم هایی هستند که حضور و غیاب را به شکل آنلاین و مبتنی بر وب و اپلیکیشن ثبت می کنند.

البته کارفرمایان باید تعدادی از پارامتر ها برای انتخاب سامانه ی حضور و غیاب نظر بگیرند. پس از انجام  بررسی هایی درباره ی این که کدام یک از سامانه های حضور و غیاب آنلاین برای محیط کاری مورد نظر مناسب است، می توان اقدام به تهیه ی این سامانه ها کرد.

پیدایش سیستم های حضور و غیاب

در کسب و کار هایی به نیروی انسانی تکیه دارند، اهمیت حضور منظم پرسنل بسیار زیاد است. به همین دلیل صاحبان مشاغل تصمیم به راه اندازی سیستم هایی گرفتند که بتوانند به زمان ورود و خروج پرسنل خود احاطه داشته باشند. ابتدایی ترین سیستم های حضو و غیاب کاغذی بودند و  سیر پیشرفت سیستم های حضور و غیاب امروزه به حضور و غیاب آنلاین رسیده است. برای درک بیشتر تفاوت سیستم‌های سنتی حضور و غیاب و روش‌های جدید به این مقاله سر بزنید.

سامانه های حضور و غیاب آنلاین

در این سیستم ها که جدید ترین نوع حضور و غیاب هستند از اپلیکیشن ها و سامانه های تحت وب استفاده می شود. این سامانه ها متفاوت از مدل های قبل هستند و تنها ورود و خروج افراد در آن ها ثبت نمی شود. تردد افراد در محل کار به واسطه ی ثبت موقعیت مکانی کارمندان، ویژگی جدیدی است که سامانه های حضور و غیاب آنلاین از آن بهره مند هستند. این ویژگی جدید باعث می شود امکان سو استفاده ی افراد و مشکلات عدم حضور به موقع و یا ترک نامنظم محل کار تقریبا به صفر برسد.

مزایای سرویس های حضور و غیاب آنلاین

  • این سرویس ها هم برای کارمندان حضوری و هم کارمندان غیر حضوری کاربرد دارند.
  • با استفاده از این سامانه ها نیازی به حضور همیشگی کارفرما در محل کار وجود ندارد.
  • ساعات مفید و گزارشات کاری به شکلی شفاف هم در اختیار کارمندان و هم در اختیار کارفرمایان قرار می گیرد.

سرویس حضور و غیاب تایمیت

تایمیت ارائه دهنده ی سرویس جامع حضور و غیاب آنلاین است. این سرویس مبتنی بر وب و اپلیکیشن زمان های ورود و خروج کارمندان را به کارفرمایان گزارش می دهد. این گزارش ها بر اساس موقعیت کارمندان ارسال می شود و هیچ جایی برای تقلب باقی نمی گذارد.

مدیران کسب و کار ها برای استفاده از این سرویس تنها کافی است که مشخصات پرسنل خود را در سیستم تایمیت ثبت کنند و موقعیت مکانی شرکت خود را بر روی نقشه ی این سامانه مشخص نمایند. پس از انجام مراحل قبل نوبت به تعریف شیفت های کارمندان در سامانه ی حضور و غیاب آنلاین تایمیت می رسد.

این سرویس با داشتن اطلاعات کفی در مورد محل کار و کارمندان ورود و خروج کارمندان به محل کار را به صورت هوشمند ارزیابی می کند. هنگامی که کارمندان وارد موقعیت مکانی شرکت بشوند به کارفرما گرارش داده می شود. زمانی که پرسنل موقعیت مکانی محل کار خود را ترک نمایند نیز گزارش آن برای کارفرما ارسال می شود.

اما باید بدانید مواردی که به آن ها اشاره شد تنها ویژگی های تایمیت نیستند. با استفاده از این سرویس می توان به در خواست های مرخصی کارمندان نیز رسیدگی کرد. از دیگر کاربرد های این سامانه این است که می تواند گرازشی از عملکرد کارمندان تهیه کند و کارفرما می تواند گرازش عملکرد پرسنل در مدت زمان دلخواه را در اختیار کارمندان بگذارد.

کارمندانی که در هر مجموعه نیز دارای وظایفی هستند که نیازمند تردد های متعدد است و کارمندانی که به ماموریت های کاری اعزام می شوند نیز به راحتی با استفاده از تایمیت زیر نظر گرفته می شوند. گزارشات فعالیت های این کارمندان نیز در اختیار کارفرما قرار می گیرد.