وفاداری كارمندان را چگونه افزايش دهيم؟

وقتی حرف از منابع انسانی می شود، كارمندان سازمان ها و شركت ها به ذهن ما می آیند ولی سوال این است كه چرا به این كارمندان منابع می گویند؟ وقتی كه ما انسان ها نمی توانیم یك كاری را به تنهایی انجام دهیم یا خیلی دیر آن كار را انجام می دهیم از دیگران كمك می گیریم. این كمك گرفتن نیز بدون هزینه نیست و سعی می كنیم كمك آنها را جبران كنیم؛ برای همین معمولا به افرادی كه به ما كمك كرده اند كمك می كنیم یا در حالت كلی به آن ها مزایا می دهیم. سیستم سازمان ها و شركت ها نیز به همین صورت است، وقتی یك نفر نمی تواند یك پروژه ای را به تنهایی انجام دهد، كارمندانی را استخدام می كند تا با آن ها كار را به اتمام برساند و در مقابل بر اساس مدت زمانی که فرد کار کرده و یا ارزشی که ایجاد کرده است سیستم جبران خدمت ایجاد می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر از نحوه جبران خدمت کارمندان به این مقاله سر بزنید. بنابراین به راحتی مشخص شد كه چرا به كارمندان، سرمایه انسانی می گویند؛ زیرا بدون آنها كار انجام نمی شود و این یعنی وابستگی شدید مدیر و كارمند به یكدیگر. این وابستگی دو طرفه كمك زیادی به شناخت عوامل كاهش وفاداری كاركنان می كند.

دلايل عدم وفاداری كاركنان چيست؟

در این بخش فرض می كنیم كه مدیر یك شركت حقوق های كاركنان را به موقع و به اندازه دیگر شركت ها پرداخت می كند؛ بنابراین تنها به دلایل روانشناسانه می پردازیم.
• مدیر متكبر!
یك مدیر خوب هرگز به كارمندان خود رئیس بودنش را گوشزد نمی كند. اگر این كار را بكند، كم كم گفت وگو های منفی پشت مدیر و سازمان به وجود می آید كه افزایش این گفت وگو ها و افكار بین كاركنان، بی اعتمادی جمعی را به وجود می آورد.
• زیاد عیب نگیرید!
اگر در كار كارمندان دخالت های بدون دلیل بكنید و از كار آنها عیب و ایراد بدون دلیل بگیرید یا هر دفعه نكته ای را گوش زد كنید، مطمئنا وفاداری كاركنان كم می شود! این یكی از ویژگی های انسان است، اگر به او زیاد گیر بدهید، او ناراحت خواهد شد.
• استراحت كم و قوانین بیهوده
معمولا وقتی كارمندان زمان كافی برای استراحت مابین ساعات كاری ندارند سعی می كنند كه به طریقی از كار فرار كنند تا بتوانند استراحت كنند. از طرفی قوانینی مثل “خوردن و آشامیدن در زمان كار ممنوع است! ” یا برای اثبات مریض بودن “برگه ای از دكتر بیاورید! ” معمولا بیهوده هستند. اگر این قوانین كم باشد مشكل خاصی ایجاد نمی شود ولی اگر این قوانین زیاد باشند، كارمند حس آزادی را از دست می دهد.
• تعامل خشن با كارمندان
همیشه باید به یاد داشته باشیم كه مدیران به كارمندان نیز وابسته هستند. بنابراین مدیر نباید با برخورد بد، كارمندان را از خود رنجور كند. این مدل تعادل باعث ایجاد ترس بین كارمندان می شود و در نتیجه آنها با بی میلی و فقط از روی اجبار كار می كنند.

راه‌های افزایش وفاداری کارمندان
مدیر نباید با برخورد بد، كارمندان را از خود رنجور كند


• عدم توجه به درخواست های كارمندان
وقتی كارمندی پیشنهاد های برای افزایش كیفیت كار یا درخواست های می كند، مطمئن باشید برای كار خود ارزش قائل است و از آن لذت می برد. اگر به درخواست های كاركنان خود توجه نكنید، آن ها علاقه خود به كار را از دست می دهند و این در كیفیت كار خیلی تاثیرگذار است. همیشه به یاد داشته باشید معمولا كارمندی كه پیشنهاد های برای ارتقا شركت می دهد خیلی بهتر از كارمندی است كه نظری نمی دهد و فقط كار می كند.

كمي با دلايل كاهش وفاداری كارمندان آشنا شديم با اين حال دلايل ديگري نيز وجود دارند. در ادامه به معرفي راهكارهايي براي افزايش وفاداری مي پردازيم.

چگونه كارمندانی وفادار داشته باشیم؟

در این بخش نیز مانند بخش قبل تنها به راهكار های روانشناسانه برای مدیریت نیروی انسانی ارائه می دهیم و دیگر راهكار را كنار می گذاریم.

• ایجاد حس آزادی
كلا اجازه هر كاری كه با اهداف شركت در تضاد نباشد را به كارمندان بدهید. مثلا هر وقت خواستند غذا بخورند، با یكدیگر گفت وگو كنند، هر وقت كارشان تمام شد بتوانند از محل كار خارج شوند، هر موقعی كه خواستند استراحت كنند(بازه زمانی همانقدر باشد) و …
امنیت شغلی
به كاركنان اجازه اشتباه کردن را بدهید. نباید آن ها را به خاطر اشتباه هایشان تهدید به اخراج كنید. شما می توانید مانند یك آموزگار آنها را راهنمای كنید تا در دفعات بعد خطا ها را به حداقل برسانند. این كار باعث می شود كه كارمند برای دفعات بعدی تلاش بیشتری بكند و اعتماد به نفس او در كار بالاتر برود.
• مشاركت در تصمیم گیری ها
وقتی برای شركت خود قرار است تصمیمی بگیرید، آن را با كارمندان خود درمیان بگذارید. با این كار می توانید همگی روی موضوع فكر كنید و جنبه های مثبت و منفی تصمیم خود را بشناسید یا حتی پیشنهاد های جایگزینی برای این تصمیم پیدا كنید. این كار حس مهم حضور را در كارمند ایجاد می كند.
• ایجاد فضای شاد و كاهش تعاملات منفی
اگر مدیر یك مجموعه آدم شوخ طبعی باشد و به حرف های كارمندان گوش دهد طبیعتا آنها بیشتر به او وفادار می مانند. این كار باعث می شود كه بین كارمندان نیز فضای دوستانه ای ایجاد شود با این كار معمولا دشمنی ها بین كارمندان كاهش می یابد و همه برای هدف شركت تلاش می كنند.

اگر مدير یك مجموعه آدم شوخ طبعی باشد و به حرف های كارمندان گوش دهد طبیعتا آنها بیشتر به او وفادار می مانند