۷ روش برای افزایش خلاقیت و نوآوری در کارکنان

منظور از نوآوری، اختراعات و افکار جدیدی است که معمولا افراد خاصی توانایی ارائه آن‌ را دارند. خوشبختانه علم امروز راهکارهایی عالی برای پرورش خلاقیت و نوآوری پیشنهاد کرده است.

یک تیم کاری نوآور قطعاً می‌تواند با تطبیق سریع با چالش‌های جدید و اتفاقات پیش‌بینی نشده، موفقیت‌های کم‌نظیری کسب کند. تجربه نشان داده است که خلاقیت و نوآوری حتی در مقیاس کوچک نیز می‌تواند افراد و مشاغل را متمایز کند. معمولا کارکنانی ‌که فرصت نوآوری دارند، تمایل دارند بیشتر کار کنند و به وظایف خود در شرکت متعهدتر هستند.

افزایش خلاقیت و نوآوری کارکنان

با این ‌وجود، کارفرمایان در فرآیند استخدام بیش از آنکه به شناسایی خلاقیت و تفکر خلاقانه متقاضیان بپردازند، بیشتر در مورد سابقه کار و تحصیلات آن‌ها سوال می‌پرسند. اگر به‌عنوان یک کارفرما یا مدیر شرکت، به‌دنبال ارتقا خلاقیت و نوآوری کارکنان خود با هدف متحول کردن محیط کار هستید، توجه به راهکارهای زیر توصیه می‌شود.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم مقاله وفاداری کارمندان را چگونه افزایش دهیم؟ را هم مطالعه کنید.

۱. محیط را سرگرم‌کننده کنید

یک محقق سوئدی اخیرا توانست 10 پارامتر موثر بر بهبود خلاقیت و نوآوری در سازمان‌ها را شناسایی کند. یکی از این پارامترها، شوخ‌طبعی و جالب بودن فضای حاکم بر محیط کار بود.

جالب است بدانید که وقتی افراد مدام تحت استرس هستند، بدن آن‌ها هورمونی به نام کورتیزول ترشح می‌کند که برای سلامتی مضر است! کورتیزول تمرکز ذهنی را دشوار می‌کند و باعث خستگی یا افسردگی می‌شود. بنابراین صرف نظر از اینکه کارمند چقدر باهوش، خلاق یا مبتکر است، اگر در استرس باشد احتمال اینکه ذهن وی در سطح مطلوبی کار نکند زیاد است. به‌همین‌دلیل، پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ آرامش روان کارکنان از آن‌ها حمایت روانی کنید و همیشه محیط شرکت را جالب و سرگرم‌کننده نگه دارید تا بتوانید ایده‌های جدید را ببینید!

۲. اعتماد ایجاد کنید

اگر کارکنان به شما یا محیط کارتان اطمینان نداشته باشند، بعید است که از قدرت خلاقیت خود برای افزایش موفقیت استفاده کنند. با ارائه یک رفتار عادلانه و پیگیری دیدگاه‌ها و ترجیحات کارکنان، می‌توانید کمک کنید تا از همکاری با شما احساس خوبی داشته باشند، نسبت به شما وفادار بمانند و به وجود نوآوری در سازمان اهمیت دهند.

۳. افراد ناکارآمد را از خود دور نگهدارید

حتی اگر برای ایجاد یک محیط کاری مثبت و جلب وفاداری کارکنان تلاش زیادی کنید، بسیاری از تأثیرات مثبت آن می‌تواند با حضور یک فرد ناشایست در سازمان خنثی شود. چنین افرادی بیش از ارزش خود، برای شما هزینه خواهند داشت و تمایل دارند نه‌تنها یک فرد، بلکه بسیاری از افراد سازمان را دچار مشکل کنند. ذکر صریح استانداردهای خود یا عدم حمایت از این افراد، کمک زیادی به پرورش خلاقیت و نوآوری دیگر کارکنان می‌کند.

۴. کارکنان را به همکاری تشویق کنید

برخی از اعضای تیم شما ممکن است در تشخیص مشکلات بهتر عمل کنند. برخی دیگر ممکن است در تعیین ابزارهایی برای حل مشکل، مهارت داشته باشند یا در برقراری ارتباط و پیدا کردن راه‌حل جدید عالی عمل کنند. بنابراین با تعامل مداوم و به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات، به احتمال زیاد کارکنان شما چیزی جدید و ارزشمند خلق می‌کنند.

۵. بروکراسی را به حداقل برسانید

بوروکراسی می‌تواند مانع مهمی برای پرورش خلاقیت و نوآوری در سازمان شما باشد. زیرا کارکنان مجبور می‌شوند در محدوده قوانین سختگیرانه وظایف خود را انجام دهند. بنابراین نه‌تنها مانع از اجرای ایده‌های جدید می‌شود، بلکه تفکر نوآورانه را نیز مهار می‌کند.

۶. برای برقراری امنیت روانی کارکنان تلاش کنید

اصولا یک انسان برای اینکه آزادانه فکر کند و ایده‌های خود را بیان کند، باید عزت نفس خوبی داشته باشد. اگر کارمند باهوش و خلاق شما اعتماد به ‌نفس ندارد، شما باید کارهایی انجام دهید که به افزایش اعتماد به نفس و پتانسیل وی برای ارائه نوآوری کمک کند. اولین عامل موثر در این زمینه، ایجاد فرهنگ امنیت روانی است. جایی‌که از کارکنان حتی با وجود شکست در یک پروژه، حمایت می‌شود. ارائه بازخوردهای مثبت و ذکر دستاوردهای ارزشمند نیز مطمئنا می‌تواند موثر باشد.

۷. به کارکنان خود بازخورد مناسب ارائه دهید

طبق آخرین آمار، تقریبا 31% از کارکنان سازمان‌ها مشارکت فعالی در امور ندارند. بنابراین، دادن بازخورد مناسب به کارکنان برای نشان دادن این مسئله که کدام یک از تلاش‌های آن‌ها بیشتر مورد قدردانی قرار می‌گیرد، به همه کمک می‌کند تا تاثیر کار خود را بهتر بشناسند و متوجه شوند که چه چیزهایی را در اولویت قرار دهند. بررسی کنید که اعضای تیم شما در چه زمینه‌هایی نیاز به دریافت بازخورد دارند تا بتوانید مسیر شکوفایی خلاقیت و نوآوری را هموار کنید.

سخن آخر

معمولا افراد خلاقی‌ که قادر به نوآوری هستند، تنها در شرایط مناسب تمایل به این کار دارند. به شما این اطمینان را می‌دهیم که با استخدام افراد باهوش و تلاش برای ایجاد فضایی‌ با قابلیت اندیشیدن آزاد، احتمال خلق نوآوری در سازمان افزایش می‌یابد!