تجربه کارمند چیست؟

یکی از سوالاتی که این روزها در فضای مدیریت سرمایه انسانی خیلی پرسیده می‌شود این است که تجربه کارمند چیست؟ شاید بتوان در یک تعریف ساده گفت: تجربه کارمند (Employee Experience) کیفیت ارتباط عاطفی است که کارمند با شرکت برقرار می‌کند. ارتباط متقابلی که کارمند در موقعیت‌های خاص با همکارانش، سیاست‌ها و فرآیندهای شرکت و تکنولوژی‌های مورد استفاده در شرکت برقرار می‌کند.

تفاوت تجربه کارمند با مشارکت یا درگیری کارمند (Employee Engagement)

مشارکت کارمند در واقع تلاش و انرژی است که کارمند هر روز با خود به شرکت می‌آورد و در ارتباط کامل با تجربه کارمند است.

اگرچه مشارکت KPIهایی مثل بهره‌وری و سودآوری را مورد بررسی قرار می‌دهد اما به تنهایی کافی نیست. مشارکت کارمند در واقع نتیجه تجربه‌ای است که کارمند دریافت می‌کند نه هدایت‌کننده آن. آمارها نشان می‌دهد شرکت‌ها سالیانه میلیون‌ها دلار برای مشارکت کارمندان هزینه می‌کنند اما در یک دهه‌ی گذشته میزان مشارکت کارمندان ثابت مانده است(در حدود ۳۰ درصد).

مشارکت کارمند در واقع تلاش و انرژی است که کارمند هر روز با خود به شرکت می‌آورد
مشارکت کارمند در واقع تلاش و انرژی است که کارمند هر روز با خود به شرکت می‌آورد

چرا تجربه کارمند مهم است؟

با در نظر گرفتن چرخه عمر کارکنان، شما باید یک رویکرد جامع به زندگی در شرکت خود را در نظر بگیرید – از بالا به پایین، از تازه‌واردان تا قدیمی‌ها، از افراد تا فناوری‌ها. و وقتی همه این موارد به خوبی و به طور منظم در کنار هم کار کنند شرکت شما از فقط زنده‌مانی به شکوفایی می‌رسد.

شرکت‌ها می‌خواهند کارمندان مشارکت و هماهنگی بالایی داشته باشند و کارمندان نیز می‌خواهند از شرکت و همکارانشان الهام بگیرند و پرورش پیدا کنند.

کارمندان خوب و متخصص بزرگترین سرمایه شما هستند و پیدا کردن آنها معمولا سخت و پیچیده است. مطمئنا وقتی به سختی و با پشت سر گذاشتن مراحل زیاد موفق به استخدام چنین افرادی شدید، نمی‌خواهید آنها را به راحتی از دست بدهید. ریزش کارکنان(Employee Churn) باعث هدر رفتم زمان و انرژی تیم منابع انسانی شما می‌شود و روی نتایج کسب‌وکار شما هم تاثیر ‌گذار است. سرمایه گذاری روی تجربه کارمند برای ایجاد نیروی کاری متعهد که تمایل به ماندن در شرکت شما را داشته باشد بسیار مهم است و در کاهش جابجایی کارکنان موثر است.

بر اساس نظر جیکوب مورگان(Jacob Morgan) نویسنده کتاب مزیت تجربه کارمند، شرکت‌هایی که روی تجربه کارمند سرمایه‌گذاری کرده‌اند نسبت به دیگر شرکت‌ها تا ۴ برابر سودآورتر بوده‌اند.

تبلیغات تایمیت

چطور تجربه بهتری را برای کارمندان رقم بزنیم؟

اگر فقط بر تعامل کارمندان و فرهنگ سازمانی متمرکز هستید تقریبا مزیت‌های ایجاد تجربه کارمند خوب را از دست داده‌اید. از لحظه ورود کارمند به شرکت تا زمان خروج فرد از سازمان، عوامل و نکاتی وجود دارد که می‌تواند یک تجربه خوب را برای کارمند بسازد.

برای ایجاد تجربه خوب برای کارمندان موارد زیر می‌توانند را انجام دهید:

۱. داده‌های O و X را ترکیب کنید

از زمان استخدام فرد در شرکت، شما اطلاعات بسیاری از قبیل اطلاعات فردی، دوره‌ها و مدارک فرد و تاریخچه دستمزدهای فرد را جمع‌آوری می‌کنید. این داده‌ها داده‌های O هستند (Operational Data).این داده‌ها را با داده‌های X – چیزی که کارمندان در باره‌ی تجربه‌شان به شما می‌گویند- ترکیب کنید. متوجه‌ دلایل بروز بسیاری از اتفاقات و راه‌های برخورد با این اتفاقات می‌شوید. برای مثال شما داده‌های O می‌گویند به کارمندان خود پاداش اهدا کنید، داده‌های X می‌گویند که آیا کارمندان شما از این پاداش استقابل می‌کنند یا نه و چه چیزی به جای آن می‌توانن رضایت آن‌ها را جلب کند.

۲. سعی کنید مدیران ارشد شرکت را برای ایجاد تجربه کارمند بهتر با خود همراه کنید

تحقیقات متعددی ارتباط بین تجربه کارمند با نتایج کسب‌وکار را نشان می‌دهند. مدیران ارشد تمایل دارند این ارتباط را ببینند و KPIهایی مانند افزایش بهره‌وری، کمتر شدن جابه‌جایی کارمندان، برند کارفرمایی شرکت و نرخ بازگشت سرمایه مناسب بسیار حائز اهمیت هستند. تجربه کارمند بر روی تمام این عوامل اثرگذار است. ثبت این نتایج در داشبوردها و گزارش‌های قابل فهم، مدیران ارشد را در کنار شما قرار می‌دهد.

۳. به همه کارمندان خود گوش دهید

از کارهایی که کارمندان شما هر روز انجام می‌دهند اطلاع داشته باشید. روش‌های جدید ساده‌سازی کار و بهبود بهره‌وری و عملکرد را امتحان کنید، و هر رویداد را در طول حضورشان در شرکت را جذاب، معنادار و شخصی کنید. اگر شرکت شما بین المللی است و یا دارای کارمندانی از قومیت‌های مختلف هستید، درک کنید که فرهنگ‌های مختلف دیدگاه‌ها و نظرات متفاوتی خواهند داشت.

۴. برای سرمایه‌گذاری روی فضای کار آماده باشید

بازطراحی چیدمان و نور محیط، مبلمان و تکنولوژی‌های جدید، امکان استراحت در زمان‌کاری، استقبال از ایده‌های جدید، فراهم کردن شرایط دورکاری یا حتی فراهم کردن حضور حیوان خانگی در محل کار و هر چیزی که باعث شود کارکنان محل کار خود را دوست داشته باشند را فراهم کنید. اگر از خود کارکنان در این مورد سوال کنید حتما به نتایج جالبی می‌رسید.

۵. اندازه‌گیری کنید

به جای انجام تحقیق‌ها و نظرسنجی‌های سالانه و اندازه‌گیری میزان مشارکت کارمندان(Employee Engagement) تحقیقات منظم نبضی انجام دهید و سیستم دریافت فیدبک از کارکنان ایجاد کنید. از نتایج مصاحبه‌ها، تحقیقات مشارکت پرسنل، مصاحبه‌های خروج استفاده کنید تا دغدغه‌های اصلی کارکنان را شناسایی کنید.